Sklypas: juridiniai klausimai žaliems

Įrašų apie sklypo pasirinkimą ciklą baigiame dažnai užduodamais juridiniais klausimais. Šis mūsų blogo įrašas – tarsi juridiniai klausimai žaliems, kuriuose trumpai apibūdiname sutinkamus apribojimus, dažniausiai arba visada pasitaikančius sklypuose. Visus kitus atvejus rekomenduojame tikslinti kartu su architektais. Taip neabejotinai sutaupysite laiko, pinigų ir savo rūpesčio.

Įrašų apie sklypo pasirinkimą ciklą baigiame dažnai užduodamais juridiniais klausimais. Šis mūsų blogo įrašas – tarsi juridiniai klausimai žaliems, kuriuose trumpai apibūdiname sutinkamus apribojimus, dažniausiai arba visada pasitaikančius sklypuose. Visus kitus atvejus rekomenduojame tikslinti kartu su architektais. Taip neabejotinai sutaupysite laiko, pinigų ir savo rūpesčio.

Reglamentai – namo statybos sklype apribojimai

Bet kokia veikla sklype gali būti ribojama įvairiais reglamentais. Prieš įsigyjant sklypą primygtinai rekomenduojame pasidomėti, kurie iš jų turės įtakos būsimo namo vietai ir išdėstymui sklype, leistinam namo dydžiui. Pagrindiniai dokumentai, kuriose yra nurodomi apribojimai:

  • Specialieji architektūros reikalavimai
  • Detalusis planas
  • Bendrasis planas
  • Nuosavybės dokumentai
  • Registrų centro išrašas

Renkantis sklypą reikia turėti omenyje, kad namas nuo sklypo ribos privalės atsitraukti mažiausiai tris metrus. Kitu atveju turėsite gauti kaimynų sutikimą statyti namą arčiau. Tai ypatingai svarbu, jei pasirinktas sklypas nedidelis ir siauras. Reikia įvertinti, ar užteks pločio namo vidaus patogiam išplanavimui. Galite iš anksto pasikonsultuoti su architektais. Siauriausias namas, kurį yra suprojektavusi mūsų komanda – 6 metrų pločio išorėje. Mūsų manymu rezultatas – puikus, todėl bijoti šio apribojimo, kaip ir siauro sklypo nereikia. Svarbiausia iš anksto įsivertinti, ką tai reiškia.

slaitas 2

Namo atsitraukimą nuo kelio gali riboti raudonos linijos, t.y. atsitraukimas gali viršyti 3 metrus.

6-reglamentai

Taip pat reikia atsiminti, kad tinklai ir komunikacijos, esančios sklype arba einančios per sklypą, gali turėti apribojimus (apsaugos zonas) iki 5 – 10  metrų. Kai kuriais atvejais sklype gali būti numatyti servitutai, skirti komunikacijoms arba kaimynų pravažiavimui. Jų ribose statyti namo, kito statinio (automobilių pastogės, pirties) ar tvoros irgi negalėsite.

7-reglamentai

Gaisriniai atstumai – 8 metrai tarp namų

Gyvenamieji namai dažniausiai patenka tarp II gaisrinės kategorijos pastatų. Numatyti gaisrinės saugos atstumai tarp šių pastatų yra mažiausiai 8 metrai. Kadangi, kaip jau rašėme viršuje, nuo sklypo ribos reikia atsitraukti 3 metrus, taigi gali nutikti taip, kad numatomas atstumas tarp namų bus 6 metrai, t.y. gaisrinis atstumas nebus išlaikomas.

90gaisriniai-atstumai

Tokiais atvejais yra atliekami specialūs skaičiavimai, kuriais šalia esantys pastatai įtraukiami į bendrą gaisrinį skyrių. Tai gali reikšti, kad reikės imtis papildomų priemonių gaisrinių reikalavimų tenkinimui: priešgaisrinių atitvarų statybos, vandens rezervuarų įrengimo ir kt. Tokios priemonės ženkliai kelia statybos kainą.

Inžineriniai tinklai – kuo arčiau, tuo geriau

Privalumas, kai jūsų sklypą pasiekia miesto inžineriniai tinklai – vandentiekis, nuotekos, elektra, dujos, lietaus kanalizacija. Tokiu atveju ženkliai sutaupysite prie jų prisijungdami. Priešingu atveju teks projektuoti ir įrengti vietinius vandens ir nuotekų tinklus, atsivesti elektrą, dujas. Vandens tiekimui bus reikalingas artezinis gręžinys, buitinėms ar lietaus nuotekoms – nuotekų rezervuaras su valymo įrenginiais.

Grunto tyrimai – saugių pamatų garantas

Grunto (geologiniai) tyrimai nėra privalomi, tačiau mūsų komanda visuomet rekomenduoja juos atlikti prieš projektuojant namo konstrukcijas. Grunto tyrimų išvadas gerai žinoti prieš perkant sklypą, tai tam tikras garantas. Iš kitos pusės, taip pat gerai grunto tyrimus atlikti ir jau suprojektavus namo architektūrą. Tokiu atveju būtų daromi du gręžiniai ties numatomais įstrižai esančiais namo kampais. Šis sprendimas leis konstruktoriams paskaičiuoti pamatų polių ilgį pusmetrio tikslumu. Tai svarbu dar ir todėl, kad pamatų įrengimas  gali pabranginti arba smarkiai atpiginti namo statybos kainą.

Untitled-2

Šį teiginį puikiai iliustruoja vieno mūsų užsakovo istorija. Užsakovas, klausydamas rangovo, kuris nesivadovavo jokiais tyrimais, norėjo panaudoti saugaus 3 metrų ilgumo polius pamatams. Šių pamatų kaina būtų buvusi 2120 eurų. Atlikus tyrimus ir konstruktoriui paskaičiavus, kokio ilgumo polių reikia pagal situaciją, pamatų kaina sumažėjo du kartus. Netgi pridėjus tyrimų kainą, kuri, reikia pripažinti,  nėra maža, užsakovas sutaupė beveik 1000 eurų.

Šiame įraše palietėme tik keletą pačių pagrindinių aspektų. Sklypo juridiniai klausimai gal sukelti daug galvos skausmo. Dėl to mūsų komandos tikslas – visų šių klausimų sprendimus suimti į vienas – savo kaip profesionalų rankas, tokiu būdu taupant tiek kliento, tiek savo laiką ir lėšas.

_MG_1265m

Jei kyla neaiškumų ar klausimų apie naujų namų projektavimą, mūsų komanda visuomet džiaugiasi galėdama padėti. Nemokamai konsultacijai galite kreiptis elektroniniu paštu info@kubinismetras.lt arba telefonu +370 600 445 46. Plačiau apie mūsų veiklą sužinoti galite tinklalapyje https://www.kubinismetras.lt/