thumb

Puikiai suprantame, kad mūsų klientams aktuali ne tik architektūrinė namo statybų ir sklypo pasirinkimo pusė, bet ir finansinė. Dėl to apie sklypą kaip investiciją kalbinome savo partnerių DNB būsto nekilnojamojo turto brokerį Arminą Pakatilevičių.

 

Sklypų pirkimo tendencijos Lietuvoje: kur investuoti

DNB banko nekilnojamojo turto brokerio Armino Pakatilevičiaus paprašėme, kad trumpai papasakotų, kur geriausia rinktis sklypą, kad jame ne tik būtų gera gyventi, bet ir investicija būtų protinga.

Kur rinktis sklypą

„Norint pirkti sklypą kaip investiciją (turint ribotą biudžetą), geriausia rinktis sklypą besivystančiuose rajonuose, kur po kelių metų pagal Vilniaus detalųjį planą numatytas infrastruktūros gerinimas, pavyzdžiui: pagrindinių gatvių asfaltavimas, komunikacijos nutiesimas, parkų, visuomeninių erdvių vystymas. Tokiu atveju sklypo kaina bėgant metams ženkliai pakils. Kaip pavyzdį galiu pateikti Avižienius ir Lindiniškes. Avižieniai nuo Vilniaus važiuojant link Panevėžio yra kairėje pusėje, Lindiniškės – dešinėje. Nuo Vilniaus prekybos centro BIG iki parduodamų sklypų tiek viename, tiek kitame rajone atstumas yra panašus, bet Lindiniškėse sklypai yra dukart pigesni (lyginant pagal gaunamą sklypo dydį už tą pačią kainą).“

002---web

Kokių sklypų vengti

„Reikia vengti pirkti sklypus šalia numatytos laisvos ekonominės zonos ar industrinių / komercinių žemės sklypų. Pirmu atveju, atsiradus dideliems komerciniams objektams, greičiausiai nesidžiaugsite savo naujųjų kaimynų keliamu triukšmu, užterštumu ar vaizdu. Sklypo vertės tai irgi nepakels.

Kokios sklypų pirkimo tendencijos

„Vilnius bei Palanga šiuo metu yra geriausia vieta investuoti. Atidžiai stebime ir Kauno rinką, kuri yra lėtesnė nei Vilniaus. Dažniausiai greičiausiai auganti rinka yra šalių sostinės, bet dabar Kaune yra labai daug universitetų bei besikuriančių kompanijų. Todėl manau, kad ateityje Kaunas bus antras pagal pritraukiamų investicijų kiekį ir augimą miestas Lietuvoje. Palanga yra vienintelis kurortas Lietuvoje, kuris turi geriausiai išvystytą infrastruktūrą, ir visada bus poilsio bei turistų traukos centras.“

 

Sklypo ir namo jame santykis

Armino Pakatilevičiaus klausėme, kaip, jo manymu, teisingai pasirinkti sklypą ir namą jame, koks turėtų būti jų santykis, jei galvotume apie turto likvidumą. Arminas sako: „Pirmiausia, manau, reikėtų apsibrėžti savo poreikius bei prioritetus, kas yra  svarbiau:

– Daugiau investuoti į didesnį namą, nes reikalinga erdvė didelei šeimai. Tokiu atveju tikriausiai pirksite pigesnį sklypą toliau nuo Vilniaus.

– Pirkti brangesnį sklypą Vilniaus teritorijoje ir tuomet statytis kompaktišką, mažesnį namą.

001-web

Žinoma, viskas priklauso nuo žmogaus finansų: kas nenorėtų didelio namo ir įspūdingo sklypo Vilniuje? Tačiau reiktų atkreipti dėmesį, kad didesnius namus daug sunkiau parduoti dėl keleto priežasčių:

  1. Žmonės dažniausiai nori atgauti pinigų sumą, kurią investavo statydami ir įsirengdami namą.
  2. Tuo tarpu būsimas namo savininkas tokios sumos mokėti gali ir nenorėti, nes natūralu, kad jam dar reikės nemažai investuoti tam, kad galėtų atnaujinti interjerą pagal savo poreikius ir skonį. Be to, namo įrengimas metams einant nusidėvi, todėl bent minimaliai jį atnaujinti naujam gyventojui – būtina.
  3. Žmonės, kurie gali ir nori turėti didelį namą, dažniausiai jį statosi patys – pagal savo poreikius ir pomėgius.

Tuo tarpu pastebime tendencijas, kad Lietuvoje žmonės renkasi modernius kompaktiškus 80 – 120 m² namus ir daugiau laiko bei pinigų skiria laisvalaikiui, kelionėms, o ne tarnauja namo išlaikymui ar didžiulei paskolai.“

 

Koks procesas laukia nusprendus imti banko paskolą sklypui ir / ar namui?

Net ir didesnes nei vidutinės pajamas gaunančios jaunos šeimos, kurioms reikalingas būstas, retai turi sukaupusios pakankamą kapitalą sklypui įsigyti ir namui pasistatyti. Dėl to dažnas sprendimas yra banko paskola. Kaip apsispręsti, ar šis būdas Jums tinkamas? Kolegų iš DNB būsto paprašėme, kad trumpai apibūdintų šį procesą. Jie išskyrė du jų atstovaujamam bankui būdingus atvejus:

 

Kai sklypas perkamas ir namas statomas per DNB būstą

  1. Jūs su DNB banku pasitvirtinate, kokio dydžio paskola jums gali būti suteikiama, koks bus reikalingas pradinis įnašas.
  2. Jūs galite išsirinkti arba susiprojektuoti A+ energetinės klasės namą pagal savo poreikius. Tipinius projektus ir architektus rekomenduoja DNB būstas, – mes džiaugiamės būdami vieni iš jų partnerių. Tuomet išsirenkamas sklypas. Suskaičiuojama projekto sąmata. Sąmata susideda iš sklypo, namo pastatymo, inžinerinių tinklų įrengimo bei namo įrengimo. Klientas gali viską laisvai rinktis, susikomplektuoti namą tokį, apie kokį svajojo.
  3. Pasirašote sutartį numatytiems darbams. Klientui reikia turėti tik 15 % pradinį įnašą (skaičiuojamą nuo pasirašytos visų darbų sąmatos), 85 % finansuoja bankas be turto vertinimų. Tuomet vyksta statybų procesas. Per maždaug 3 mėnesius namas įregistruojamas 100 procentų.

004---web

 

Kai klientas nori pats valdyti sklypo paieškos, namo projektavimo ir statybų procesą

  1. Reikalingas 20 % pradinis įnašas, kuris skaičiuojamas nuo sklypo kainos bei statybų sąmatos.
  2. Pateikiama: turto vertinimas (sklypo ir nebaigtos statybos), sąmata, rangos sutartis su įmone, statybų leidimas ir techninis projektas.
  3. Patvirtinamas kreditas, pasirašoma sutartis ir bankui įkeičiamas turtas.
  4. Atsižvelgiant į statybų baigtumą ir įkeisto turto vertę išmokama pirma kredito dalis.
  5. Kiti išmokėjimai vykdomi etapais pateikiant atnaujintą sąmatą ir turto vertinimą. Dažniausiai tai būna 3 – 4 turto vertinimai bei banko išmokėjimai.
  6. Registruojamas 100 procentų turto baigtumas (ne vėliau kaip per 24 men. nuo kredito sutarties pasirašymo).

Arminas---web

Kalbėjome su DNB būsto nekilnojamojo turto brokeriu Arminu Pakatilevičium.

 

Kitą savaitę, temos apie sklypą pabaigai, rašysime apie sklypo juridinius klausimus. Skaitykite!

Jei kyla neaiškumų ar klausimų apie naujų namų projektavimą, mūsų komanda visuomet džiaugiasi galėdama padėti. Nemokamai konsultacijai galite kreiptis elektroniniu paštu info@m3a.lt arba telefonu +370 600 44546. Plačiau apie mūsų veiklą sužinoti galite tinklalapyje http://www.m3a.lt