kubinis-metras_vejo-namai_square

Autoriai: Marius Bliujus, Margarita Kaučikaitė, Augustė Pilkaitė, Mindaugas Lupeikis

Vieta: Palanga

Plotas: 600 kv. m

Metai: 2017

Kokiose erdvėse  būtų idealu ilsėtis Lietuvos pajūryje? Tokį klausimą sau uždavėme gavę užduotį suprojektuoti poilsiui pajūryje skirtus pastatus Palangoje, pušyne prie pat jūros esančiame gyvenamųjų namų kvartale. Šioje vietoje ypatingą atmosferą kuria aukštos, jūros kvapo prisigėrusios pušys. Projektuojant naujus pastatus pagrindiniu uždaviniu tapo sugauti šią nuotaiką ir ją išsaugoti.

Pastatų kompozicija sklype

Pastatai sklype pasukti skirtingomis kryptimis, išdėstyti nelygiagrečiai sklypo riboms. Šį sprendimą lėmė keletas veiksnių. Pirma, žinoma, norėjome išlaikyti maksimalų kiekvieno pastato ir buto ryšį su pušynu vakaruose.

Antra, netaisyklingas pastatų išdėstymas estetine bei logine prasme dera miško, pajūrio, gamtos kontekste. Nors greta esančiuose sklypuose pastatai išdėstyti lygiagrečiai kraštinėms, jie – labai skirtingi ir tankiai išdėstyti, todėl sprendimas pastatus dėlioti netaisyklingai bendrame vaizde pernelyg neišsišoka ir kartu vizualiai susilieja su greta esančiu mišku kur kas labiau nei su urbanistiniu kontekstu.

Taip pat pastatų išdėstymas sklype turėtų leisti išsaugoti visas čia esančias pušis.

Visų trijų pastatų, visų butų prioritetinė kryptis – vakarai ir miškas. Tačiau planuojant pastatus taip pat stengėmės maksimaliai išlaikyti ir ryšį su saulėta pietų puse. Parkingo zona formuojama sklypo rytuose ir šiaurėje.

kubinis-metras_vejo-namai_01

kubinis-metras_vejo-namai_03

kubinis-metras_ve%cc%87jo-namai_sp

Judėjimo ir poilsio ryšiai

Į poilsiavietę atvykus automobiliu jis paliekamas bendroje automobilių stovėjimo aikštelėje nuošaliau nuo pastatų ir privačių kiemų.

Vakaruose formuojamas įėjimas į sklypą, kadangi poilsiautojai dažnai grįš pėsčiomis iš jūros pusės.  Šis įėjimas veda į tarp pastatų formuojamą vidinį kiemelį, kuriame planuojama vieta dviračiams, vaikų vežimėliams ar kitai aktyvaus poilsio įrangai susidėti. Čia taip pat galima numatoma ir papildoma bendro naudojimo funkcija: lauko židinio erdvė kepti maistui lietingu oru. Šis naujai formuojamas ryšys kuria judėjimo teritorijoje aiškumą, o tai savaime padeda kurti zonas bei privatumą kitose sklypo dalyse.

Pastatų išdėstymas sklype, taip pat ir takelis nuo miško leidžia formuoti tris aiškius kiemus kiekvienam iš namų, kurie – orientuoti į mišką, taip pat maksimaliai privatūs. Čia terasomis gali džiaugtis pirmųjų aukštų gyventojai, taip pat gali  būti formuojamos bendro naudojimo terasos kiekvienam iš pastatų.

Pastatų  bei kiemelio santykis leidžia patekti pietinei šviesai tiek į kiemelį, tiek į sklypo gilumoje esantį pastatą.

kubinis-metras_vejo-namai_04

kubinis-metras_vejo-namai_05

Gamta ir architektūra

Pasirinkome dvišlaičio stogo interpretaciją, kur kiekvienas butas dvibučiame pastate pabrėžiamas individualiu stogu. Tai leidžia sukurti kiek netikėtą, bet drauge tradicinę, neišsišokančią pastato formą. Taip pat šis sprendimas leidžia formuoti gražias ir patogias erdves mansardiniame aukšte.

Siekdami tęsti susiliejimo su gamtiniu fonu motyvą, panaudojome dar keletą susijusių motyvų.

Pirma, dvišlaičiams stogams suteikėme kiek pakreiptą, lyg pušys nuo vėjo, formą, taip dar labiau pabrėždami gamtinį netaisyklingumą. Tai taip pat padeda pastatams suteikti subtilią, būdingą tik šiems pastatams formą.

Antra, pagrindinė apdailos medžiaga –  vertikaliai kaltas medis, oksiduotas maumedis. Šis sprendimas natūraliai, dailiai atrodo pušyno fone.

Pirmąjį aukštą išskiriame juodo klinkerio plytomis. Tai padeda gan aukštiems pastatams suteikti lengvumo, vizualiai juos kiek sužeminti, kurti atskirą pirmo aukšto, buvimo kieme atmosferą.

kubinis-metras_vejo-namai_06

kubinis-metras_vejo-namai_07

kubinis-metras_vejo-namai_08

Pastatų išplanavimas

Sklype projektuojami trys dvibučiai gyvenamieji namai su poilsio patalpomis, tad iš viso – dvylika privačių erdvių apsistoti. Kiekviena projektuojama su atskiru įėjimu iš lauko, išdėstyta per du aukštus, turi savo terasą ir / ar balkoną, visi šie sprendimai padeda kurti patrauklias, nestandartines erdves, kuriose svarbiausia – santykis su gamta ir privatumas.

1a-www
Pirmo aukšto planas
2a-www
Antro aukšto planas
3a-www
Trečio aukšto planas