thumb

Vienas iš būsimo namo aspektų, kuriuos aptariame pirmo susitikimo su užsakovais metu, yra namo apdaila. Kokia apdaila geriausiai tiktų tokio tipo namui? Kokia geriausiai tiktų aplinkoje? Ar ją lengva prižiūrėti? Kaip skiriasi jų kainos? Šioje vietoje užsakovus dažnai stabdome. Namo apdaila – nėra atskiras klausimas, šis sprendimas yra organiškas, jį padiktuoja visi aukščiau išvardinti klausimai sudėjus kartu. Dėl to keletu straipsnių nutarėme aptarti namo apdailos klausimus.

Šio straipsnio tema – tinkas. Kodėl? Ši, atrodo, pati paprasčiausia apdailos medžiaga visuomet sulaukia daugiausiai diskusijų. Tinkas – tikrai pigiausia medžiaga, kurią galite pasirinkti. Dėl to ji neretai naudojama biudžetinėse statybose, to rezultatas – prastas įvaizdis. Tačiau kai pagalvoji geriau, galima rasti daug atvejų, kai tinkas – idealus pasirinkimas, kuris džiugins net ir išrankiausią snobą!

Tinkas modernioje architektūroje

Baltą tinką naudojo daugelis XX a. pradžios modernizmo pradininkų, kurie būtent ir siekė kurti paprastų, aiškių formų architektūrą, kur baltos plokštumos pabrėžtų pastatų skulptūriškumą, tūrius. Grožis paprastume.

01  02

Praėjus šimtui metų ši idėja dar nepaseno nei viena diena, atvirkščiai – tapo klasika.

02 03

Tinkas ir tradicinės formos?

Kodėl gi ne?

01

Kontekstas – visada svarbu

Kartais atrodo, kad visi gražiausi namai – pastatyti plyname lauke, idealiame peizaže, šalia – nei gyvos dvasios. O ką daryti planuojant namą ribotoje, kasdienėje aplinkoje? Jei aplink sklypą – intensyvaus užstatymo urbanizuota aplinka? O jeigu reikia rekonstruoti senovinį pastatą? Minimalistinis dizainas, baltos plokštumos – puikiai susilies su fonu arba sukurs ramų kontrastą, tad visuomet bus teisingas pasirinkimas.

01 0204

O kitos spalvos?

Visi žino, kad architektai mėgsta gana siaurą spalvų gamą. Šiame straipsnyje taip pat kol kas – vien baltos spalvos tinko namų pavyzdžiai. Kartais visiems, net ir architektams (!), gyvenime norisi daugiau spalvų. Tačiau reikia turėti galvoje, kad namo plokštumos – didelės, namas stovės ilgus dešimtmečius, į jį ateisite kasdien, o pro šalį taip pat nuolat keliaus žmonės.

Todėl renkantis spalvą namui reiktų rinktis solidžias, ramias, neutralias spalvas. Išskyrus tikrai išskirtinius atvejus, dažniausiai Senamiestyje, ar specialiai renkantis statyti namą kaip pareiškimą, verta rinktis pilkus ar kitus natūralius tamsius, sodrius atspalvius. Jie puikiai atrodo gamtos, augalų kontekste, dera prie kitų apdailos medžiagų, pavyzdžiui, medžio, klinkerio.

01 03

Kodėl kartais tinkas atrodo gerai, o kartais – pigiai?

Apie tai dažnai nesusimąstome, tačiau tinkas gali turėti labai įvairią tekstūrą. Ji priklauso nuo technikos, kuria dirba meistras ir, be abejo, nuo jo paties sugebėjimų, suvokimo, dėmesio detalėms. Prieš pradedant darbus visuomet svarbiausia – daryti pavyzdžius.

Kokią faktūrą rinktis tikrai patars jūsų architektų komanda. Geriausia rinktis itin smulkų ir tvarkingai atrodantį variantą arba stambią, šiurkščią tekstūrą.

01  02

Ir dar keletas praktinių pastebėjimų

Žinome, kaip mėgstate praktišką požiūrį, tad be estetinių aspektų norime pasidalinti ir keletu patarimų. Jau minėjome, kad tinkas – nebrangi apdailos medžiaga. Neretai tinkas yra laikomas labai praktiška medžiaga, bet nereikia pamiršti, kad ir tinkuotą namą reikės bent kartą per 3-5 metus nuplauti. Tiesa, jeigu planuojate baltą namą šalia miško, galima rinktis specialų tinką, kuris mažiau pasiduoda samanoms ir kerpėms.

Ir paskutinė, tačiau svarbi detalė: tinkas yra logiška apdailos medžiaga mūriniam namui dėl jo konstrukcijos (lyginant su karkasiniu namu). Namas bus stabilesnis, mažiau judės, todėl bus mažesnė tikimybė, kad tinkas greitai sutrūkinės. Taip pat ant mūro yra tvirtinama apšiltinimo medžiaga, dažniausiai – putplastis, todėl jį paprasta lygiai nutinkuoti.