kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_square

Architektai: Marius Bliujus, Margarita Kaučikaitė, Julė Bajorūnaitė, Mindaugas Lupeikis,

Augustė Pilkaitė, Povilas Šliuželis, Gerda Vaitkevičiūtė

Adresas: Palanga

Metai: 2017

Plotas: 5512 kv. m

Statusas: Koncepcija konkursui

Dalyvavome konkurse, kurio užduotis buvo parengti sklypo Palangoje plėtros architektūrinius pasiūlymus. Sklype siūlome projektuoti septynis poilsio paskirties daugiabučius pastatus, kurie išsidėstytų dviejų skirtingų aukščių zonose atsižvelgiant į reljefą. Svarbiausia užduotis – išsaugoti sąryšį su sklypą iš trijų pusių supančiu pušynu bei sukurti kuo daugiau privačios lauko poilsio erdvės gyventojams.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_schemos

Reljefas – zonavimui

Sklype matomas palyginus nemažas (penkių metrų) aukščio perkritimas. Tai yra natūralus gamtos reljefas, kurį poilsio zonoje Palangoje, netoli jūros norime išsaugoti. Siekdami pasiekti balansą tarp prisitaikymo prie gamtinių sąlygų ir praktiško požiūrio į judėjimą sklype bei statybos darbus, siūlome sklypą sudalinti į dvi skirtingų aukščių zonas: žemesnę sklypo rytuose ir aukštesnę vakaruose. Poilsio pastatų kompozicijai dideliame sklype toks zonavimas suteiks natūralumo, jaukumo, artumo su gamta pojūtį.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-1

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-1

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-2

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-2

Pušynas – vaizdams

Kitas svarbus sklypo aspektas – greta esantis pajūriui būdingas pušynas, kuris natūraliai yra puikus vaizdas pro langą ar iš terasos, taip pat – kiekvienam kelia malonias asociacijas su poilsiu, atostogomis. Pušynas driekiasi sklypo vakarinėje, šiaurinėje bei rytinėje dalyse. Siekdami šį privalumą kuo geriau išnaudoti išsikėlėme tikslą maksimalų kiekį fasadų orientuoti į miško pusę. Visų pirma dėl to pastatai yra pasukti kampu sklypo kraštinėms. Antra, vietoje vieno ar poros didelių tūrių formuojami septyni mažesni pastatai. Šis sprendimas leidžia ne tik didesniam kiekiui butų turėti gerą vaizdą, tačiau taip pat darniai įsilieja į gamtišką aplinką dėl netaisyklingo, organiško išdėstymo, mažesnio mastelio.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-3

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-3

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-4

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-4

Lauko erdvės – žmonėms

Tai, kad lauko erdvės turėtų būti skirtos žmonėms atrodo savaime suprantamas dalykas. Vis dėlto dažnu atveju pagal natūralų poreikį bei reglamentus kiemai atitenka automobiliams, tad juose nėra jauku leisti laiką. Šis aspektas ypatingai svarbus poilsio zonose. Dėl to išnaudojome reljefą požeminėms automobilių stovėjimo aikštelėms bei įvažiavimams: jie yra lygiu žemiau nei formuojami kiemai. Sklype įvažiavimai formuojami iš vienos – pietinės – pusės, kuri nėra patraukli vaizdų atžvilgiu. Iš čia ir projektuojami du pusiau uždari parkingai po kiekvienu iš dviejų sklypo lygių.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-5

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-5

Taip pat sprendimas iš kiemo pašalinti automobilius kartu su architektūrine septynių pastatų kompozicija leidžia sklype formuoti daugiau mažesnio mastelio, jaukesnių, privatesnių kiemų, skirtų lauko poilsiui – sporto, žaidimų aikštelėms, piknikams rengti (vietoje vieno didelio plyno lauko).

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-6

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-6

Architektūra – arčiau gamtos

Leisti laiką gamtoje jau savaime malonu, todėl šiame sklype projektuojame lakoniškos architektūros pastatus, kurie įsilietų į kontekstą, neblaškytų dėmesio. Visi septyni pastatai – panašūs minimalistiniai tūriai plokščiais stogais pasukti kiekvienam kruopščiai parinkta kryptimi. Žemiau esančioje rytinėje sklypo zonoje formuojami keturių aukštų namai, tuo tarpu aukštesnėje vakarinėje dalyje numatyti trijų aukštų pastatai. Tokiu būdu visi jie vizualiai įgauna panašų aukštį. Kiekviename iš žemiau esančių aukštų projektuojami keturi mažesni butai, aukštesniuose lygiuose – trys didesni butai, visi su erdviomis lauko terasomis ar balkonais. Pastatai turi stogo terasas su puikiais vaizdais bendram naudojimui. Įėjimai į pastatus koncentruoti, daugiausiai iš kiemo, esančio tarp trijų pastatų.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-7

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-7

Minimalizmo, lakoniškos architektūros tema tęsiama ir fasaduose. Siekiama vientisumo, konceptualumo, sąryšio su mišku. Vertikali medžio apdaila tarp ritmingai išdėstytų aukštų vertikalių langų padeda šį efektą pasiekti. Jam dar labiau sustiprinti, kaip papildomą variantą, siūlome slankiojamas medžio žaliuzes, kurias kiekvieno buto gyventojai galėtų valdyti pagal poreikį. Tokiu būdu kvartalas taptų itin gyvas, nuolat besikeičiantis, kaip ir jo gamtinis kontekstas.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-8

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-8

 

Mūsų siūloma sklypo architektūrinė plėtros idėja visų pirma remiasi noru išsaugoti ir pabrėžti natūralų gamtinį kontekstą žmonių poilsiui. Tai pasiekėme atsižvelgdami į esamą sklypo reljefą, supantį pušyną bei skirdami dėmesį ne tik pasatams, bet ir lauko erdvėms. Architektūrinė koncepcija kuria žmogišką mastelį, atpalaiduojančią aplinką, susiliejimo su gamta pojūtį.

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-9

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-9

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_1-10

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_2-10

kubinis-metras_daugiabuciu-kvartalas-palangoje_sp