sklypas 1

Visą šį mėnesį kalbėsime apie sklypą. Šią savaitę papasakosime apie kertinius sklypo pasirinkimo aspektus: vietą ir orientaciją ir kaip įvertinti, ar jis bus tinkamas jūsų naujiems namams. Kitą savaitę su partneriais iš banko nekilnojamojo turto agentūros kalbėsimės apie sklypą kaip investiciją, jo kainą, galimybę jį pirkti už banko paskolą. Vėliau su projektų vadove architekte Jule įvardinsime, į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis sklypą juridine prasme, ko reiktų saugotis. Mėnesio gale kartu su visa komanda diskutuosime, ko, be namo projekto, jums dar reikės sklype: kokių inžinerinių tinklų, kokių sprendimų, susijusių su reljefu ir landšaftu.

 

Nusprendus statytis namą, pirma ir neišvengiama mintis – kur statyti ir ar įsigytas turtas atitiks lūkesčius pradėjus projektuoti namą arba pasirinkus kartotinį projektą. Ką įvertinus galėsite pasiekti geriausių rezultatų?

Sklypo pozicija mieste ir ar verta rinktis sklypą už miesto

Žmonėms patinka pastovumas, todėl dažnai jie renkasi sklypą tame pačiame ar greta esančiame rajone, kur jau turi butą ar namą, kuris dėl kažkokių priežasčių nebetinka jų gyvenimo būdui. Nepriklausomai nuo to, ar vadovaujatės būtent tokiu požiūriu, ar ieškote sklypo naujoje vietoje, reiktų atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:

 • Įvertinkite sklypo poziciją jums svarbių vietų, pavyzdžiui darbovietės, darželių, mokyklų, prekybos centrų, atžvilgiu. Pasirinkę optimalią vietą mieste galite sutaupyti net 1 – 2 valandas savo laiko per dieną.
 • Pasidomėkite miesto plėtros planais – ar jūsų nusižiūrėtas rajonas bus vystomas, ar pamirštas. Jei vystomas, – puiku ir investicija gera, bet ar numatytos pastatų, kelių statybos nesukels nepatogumų?

 

Vieta-mieste

Kartais žmonės renkasi sklypą už miesto, nes:

 • Užmiestyje sklypai neabejotinai pigesni, nei mieste.
 • Mažam, nebrangiam namui statyti pirkti brangų sklypą mieste gali būti neadekvati investicija, kuri ilgainiui sumažins paties sklypo kainą.
 • Užmiestyje jūs ir jūsų vaikai, augintiniai, galėsite mėgautis jus supančia gamta, neliks poreikio vasarnamiui.

 

Tačiau akivaizdu, kad gyvendami užmiestyje sugaišite daugiau laiko kasdienėms kelionėms į darbą, vaikų vežiojimui į mokyklas ir būrelius, prisidės kuro išlaidos, bus sudėtingiau ir brangiau įsivesti lauko inžinerinius tinklus.

 

Sklypo orientacija pasaulio šalių, įvažiavimo, vaizdų atžvilgiu ir kaip numatyti namą jame

Atvykę apžiūrėti sklypo ar žiūrėdami į jį žemėlapyje, plane, įvertinkite šias kryptis:

 • Pasaulio šalis – kur Šiaurė, Pietūs, Rytai, Vakarai.
 • Iš kurios pusės numatytas įvažiavimas į sklypą, galbūt yra kelios galimybės?
 • Kur atsiveria geriausias vaizdas, o kur, atvirkščiai – vaizdą užstoja kaimynų namai, eina neišvaizdi gatvė.

Pirmajam, greitam sklypo įvertinimui šių trijų krypčių santykis puikiai tiks. Paprastai žiūrint, geriausias variantas būtų toks:

 • Pietų, pietvakarių kryptimi atsiveria geriausias vaizdas
 • Šiaurėje, šiaurės rytuose numatytas įvažiavimas į sklypą

 

Šiaurinis įvažiavimas

Idealiausia, jeigu pagrindinės gyvenamosios zonos – svetainė, valgomasis, virtuvė, taip pat terasa, kiemas būtų orientuojami į šviesiąją sklypo pusę, turėtų didžiausius langus. Tuo tarpu įėjimas, įvažiavimas, garažas, miegamieji būtų priešingoje namo pusėje, kur mažiau šviesos.

Be to, orientavimas pasaulio šalių atžvilgiu padės pasiekti didesnį energetinį efektyvumą.

 

Taip pat pravartu iškart įvertinti:

 • Sklypo formą. Teoriškai idealiausias sklypas – kvadrato formos, o pailgas, netaisyklingos formos gali būti problematiškas.
 • Sklypo reljefą, augmeniją. Jeigu jums reikia greito ir pigaus sprendimo – lygus, plynas sklypas – idealus pasirinkimas. Iš kitos pusės, sklypas su ypatingu reljefu, medžiais gali pasirodyti sudėtingas, tačiau būtent tokie sklypai įkvepia išskirtinius architektūrinius sprendimus, ir rezultatas gali maloniai nustebinti. Tokiu atveju, prieš perkant sklypą, žinoma, pravartu pasikonsultuoti su architektais.

 

Kaip sklypo minusus paversti privalumais – kliento istorija

Viršuje itin glaustai nurodėme teoriškai idealiausius įvairių sklypo aspektų variantus. Jūsų sklypas ne idealus? Nieko tokio! Išdrįsime pasakyti, kad su gero architekto pagalba bet kuris sklypas gali pateisinti jūsų lūkesčius, net jei tai tik – tipinis projektas. Tai puikiai iliustruoja kliento Manto istorija.

mantas-1

 

Itin siaurame, pailgame sklype (40 metrų ilgio ir 13 metrų pločio) su įvažiavimu iš pietvakarių pusės įkomponavome tipinį projektą. Gyvenamasis namas buvo numatytas sklypo gilumoje, pagrindinės namų gyvenamosios erdvės su terasa orientuotos į pietvakarius, nors tai ir kryptis į gatvę. Automobilių stoginė su sandėliuku – prie pat gatvės, nuo stoginės iki namo – grįstas takelis iki namo įrėmina vidinį kiemą, pridengdamas jį nuo gatvės bei itin kompaktiškame sklype sukurdamas jaukumo ir privatumo jausmą.

mantas-2

 

Jei kyla neaiškumų ar klausimų apie naujų namų projektavimą, mūsų komanda visuomet džiaugiasi galėdama padėti. Nemokamai konsultacijai galite kreiptis elektroniniu paštu info@m3a.lt arba telefonu +370 600 44546. Plačiau apie mūsų veiklą sužinoti galite tinklalapyje http://www.m3a.lt

 

_MG_1284m