Koks yra šiuolaikinis miestietiškas namas? Didžiausia pastatų, taip pat ir gyvenamųjų namų koncentracija yra būtent miestuose. Vis dėlto įvairovė tokia didelė, kad paprastai atsakyti į šį klausimą būtų iššūkis. Todėl dažniausiai lankomame architektūros tinklalapyje pasaulyje Archdaily peržiūrėjome šimtus namų iš viso pasaulio ieškodami atsakymo. Remdamiesi pavyzdžiais išskyrėme keturias kategorijas. (1) Baltos formos niekuomet nesensta – baltas modernizmas ir skulptūriškos formos tinka tiek įprastiems miesto namams, tiek prabangioms viloms, ir niekuomet neiškrenta iš konteksto. (2) Medis – arčiau gamtos – miestuose, taip pat ir Vilniuje, neretai gausu žaliųjų zonų, greta kurių skirtingais būdais medžiu apdailinti namai atrodo natūraliai ir moderniai tuo pat metu. (3) Miestietiškos tradicinės formos – namas šlaitiniu stogu istoriškai yra labiausiai įprastas pastato siluetas, dažnai privalomas saugomose miestų teritorijose, o jo modernios interpretacijos – netikėtos ir pabrėžiančios urbanistinę aplinką. (4) Namas formuoja privatų kiemą – namai savo tūriais padeda kurti miestiečių išsiilgtą privatumą tankiai apgyvendintose teritorijose.
Baltos formos niekuomet nesensta
Miestas – sudėtingas, margas urbanistinis darinys. Jame dažnai vyrauja itin įvairi architektūra, kuri skiriasi laiku, kada pastatai buvo pastatyti, idėjomis, stiliais, formomis, spalvomis. Tokioje aplinkoje natūraliai norisi išvengti dar didesnio chaoso, urbanistinę situaciją suvaldyti, tačiau kartu išlikti ištikimam šiuolaikiniam požiūriui į architektūrą. Darnus aplinkai sprendimas, puikiai tinkantis įvairiame miestietiškame kontekste, – baltas, modernistinis namas, kurio pagrindinės estetinės savybės yra forma, sekanti funkciją, geros proporcijos, pastatui suteikiančios skulptūriškumo, taip pat – baltas paprastumas, kuris niekuomet nesensta.
Architekto Tom Mahieu projektuotas namas RAVE Belgijoje yra puikus balto miestietiško namo pavyzdys. Namas – tipinėje belgiškoje miesto kaimynystėje, kur sklypai – nedideli, vos penkių arų. Vis dėlto gyvendami nuosavame name tikimės erdvės, artumo su gamta pojūčio, net jei esame mieste. Todėl visas pirmojo aukšto perimetras – stiklinis, tokiu būdu ne tokia ir didelė svetainės, virtuvės ir valgomojo erdvė vizualiai išsiplečia į apželdintą kiemą iki pat sklypo ribas žyminčios juodo aliuminio skydų tvoros. Antrasis aukštas, kuriame įkurti miegamieji, atiduoda duoklę privatumui ir estetikai, tad trys balto stačiakampio kraštinės visiškai lygios, be langų. Tokiu būdu kuriama nesenstanti modernistinė architektūra.
Architekto Tom Mahieu projektuotas namas RAVE
Balto miestietiško namo konceptas tinka ir didelėms viloms, tokioms kaip Studio Mk27 ir architekto Lair Reis projektuota Gama Issa V2.0 São Paulo, Brazilijoje. Architektai pripažįsta, kad šiame mieste vyrauja architektūrinis chaosas, tad prisiderinti prie aplinkos drauge neįmanoma ir labai paprasta. Šiuo atveju jie pasirinko erdvią namo programą patalpinti didžiulėje vieno tūrio baltoje dėžėje (a white box), kurios svetainės bei bibliotekos erdvė per du aukštus atsiveria į sodą. Taip pat tiek iš vidaus, tiek iš išorės architektūrinėmis detalėmis pagal funkciją tampa ir kiti langai. Minimalistinis tūris savo dydžiu ir proporcijomis tampa prabangia vila.
Studio Mk27 ir architekto Lair Reis projektuota vila Gama Issa V2.0
Medis – arčiau gamtos
Miestuose, taip pat ir Vilniuje, yra daugybė vietų, kur nedaug kaimyninių pastatų, o daug gamtos, tai sklypai greta miškų, parkų. Tokiose vietose įsikuria žmonės, kuriems gamta – svarbi vertybė, žmonės, kurie nori leisti laisvalaikį gamtoje, ją matyti už lango, ją jausti. Gamtinėje aplinkoje žmonėms artimas yra medis. O jis, nors dažnai asocijuojamas su užmiesčio, net kaimo vietovių namais, puikiai tinka miestietiškai architektūrai.
ACDF Architecture namas Maison sur le Lac originaliai suprojektuotas gamtinėje užmiesčio teritorijoje, tarp miškų, Kanadoje. Vis dėlto modernus požiūris į gamtinę aplinką leidžia nesunkiai šį namą įsivaizduoti ir panašioje žalioje saloje mieste. Namo architektūra sukurta rėminant miško vaizdus kaip paveikslus, tokiu būdu kuriant horizontalius, natūraliu medžiu apdailintus tūrius. Su laiku medis nupilkės ir visiškai susilies su greta esančiu mišku. Namas įžemintas sunkia betonine apačia, kuri subtilaus, į medžio lenteles panašaus liejinio dėka, kuria dailų kontrastą medžiui bei pastatui suteikia daugiau modernumo, miestietiškumo.
ACDF Architecture projektuotas namas Maison sur le Lac
Olandų FillieVerhoeven Architects studijos suprojektuotas namas SG21 – saugomoje senovės paveldo teritorijoje, kurioje taikomi specialūs architektūriniai reikalavimai, iš kurių vienas yra dvišlaitis stogas. Architektai ir užsakovai siekė ryškios šiuolaikinės minimalistinės estetikos, tačiau norėjo atsižvelgti ir į vietos specifiką. Todėl buvo suprojektuotas vientiso asimetriško dvišlaičio namo tūris, kurio neįprasta forma leidžia dalyje namo turėti du aukštus, o dalyje – vieną. Tūris apdailintas juodinta mediena, kuri atiduoda duoklę paveldui, tačiau subtilios detalės, pavyzdžiui, įgilintos vitrinos, durų bei langų angos, itin ploni juodi langų rėmai, paslėptos rankenos ir ventiliacija namui suteikia ir puošnumo, ir kuklumo vienu metu. Žalias stogas leidžia namui būti tarsi apgaubtam gamtos ir su ja susilieti.
FillieVerhoeven Architects studijos suprojektuotas namas SG21
Miestietiškos tradicinės formos
Tradicinis namo įvaizdis – šlaitiniu stogu: vienšlaičiu, dvišlaičiu, keturšlaičiu ar daugiašlaičiu. Toks namo tipas yra įprastas nuo senų senovės, tad natūraliai malonus akiai, jaukus, asocijuojamas su namais. Įvairiausios variacijos būdingos miestams per amžius ir šiandien, istorinėse, saugomose teritorijose šis siluetas visame pasaulyje yra net privalomas, tačiau galimos įvairios jo interpretacijos. Funkcionaliai derinami dvišlaičiai tūriai, jų įvairovė, solidūs medžiagų bei spalvų sprendimai, išgrynintos, tinkamų proporcijų formos, didžiulės vitrinos apibrėžia miestietišką dvišlaitį.
Argentinoje esantis CM namas, suprojektuotas architektų Además arquitectura, taip pat yra saugomoje teritorijoje, kur privalomas šlaitinio stogo siluetas. Šioje vietoje įprastas keturšlaitis atrodo kiek senoviškai, tad architektai namo formą išrinko dalimis vietoje keturių šlaitų panaudodami du skirtingomis kryptimis pastatytus dvišlaičius tūrius, sujungtus lengvu stikliniu koridoriumi bei vidiniu kiemeliu. Tūriuose sienos susilieja su stogu bei pagrindu. Archetipiniai tūriai vientisai dengti vietiniu šviesiu akmeniu, kuris tvirtai, solidžiai ir drauge paprastai apgaubia gyvenimą namuose.
Además arquitectura suprojektuotas namas CM
Ola Studio architektai savo projektuotą namą Ross Melburne, Australijoje apibūdina kaip išdidžiai stovintį architektūrinėje kultūros paveldo saugomo rajono įvairovėje. Šį rajoną būtent ir apibrėžia itin įvairi architektūra, tad architektai siekė kartu išlaikyti aplinkinę tradicinę stilistiką ir jai pasipriešinti. Namas sudėliotas ir keleto skirtingų tūrių, iš kurių vienas – moderni dvišlaičio namo interpretacija išlaiko gatvės fasadų ritmą. Architektai sako, kad architektūrą įkvėpė užsakovų meilė griežtoms medžiagoms ir grynai estetikai, tačiau tuo pat metu namas kuria šiltą ir linksmą, užsakovams įprastą miesto loftinės erdvės atmosferą. Namas – ryškus ir skulptūriškas, o minimalistinė interjero estetika puikiai tinka užsakovų meno kolekcijai.
Ola Studio architektų suprojektuotas namas Ross
Namas formuoja privatų kiemą
Miesto kaimynystės beveik visuomet pasižymi dideliu užstatymo tankiu, o miestiečiai tuo tarpu namuose siekia kuo daugiau privatumo. Šiuos du vienas kitam prieštaraujančius elementus padeda išspręsti namai patys savaime formuojantys privačias erdves kiemui, zonoms, į kurias atsiveria didžiausi langai. Taip pat naudojama vis daugiau architektūrinių detalių privatumui kontroliuoti. Pastatas plačiąją prasme yra skirtas erdvėms formuoti, tad jis pats – puiki priemonė kurti jaukias, asmeniškas, tačiau atviras lauko erdves savo namams.
Belgium name Brazilijoje, São Paulo mieste architektų komanda AMZ Arquitetos rado balansą tarp siekio glaudžiam ryšiui su gamta ir privatumo mieste paieškos. Prabangus miesto namas sudarytas iš keleto paprastų elementų: poilsio zonos, ūkinės zonos, miegamųjų zonos bei kiemo su baseinu ir stogo terasos. Poilsio zona net trimis kraštinėmis atsiveria į žalumos kupiną kiemą. Privatumą nuo gatvės saugo ūkinės zonos tūris, kuriame įkurtos virtuvės bei pagalbinės patalpos, kurias galima pagal poreikį atverti ar užverti nuo poilsio zonos ir kiemo pusiau permatomomis slankiojančiomis durimis. Miegamųjų tūriai – virš poilsio zonos, jie daug uždaresni, o dar labiau privatumą čia saugo slankiojančios pušies panelės, pro kurias vakare besiskverbianti šviesa šiltai apšviečia kiemą. Iš čia galima patekti į žalią stogo terasą, atsiveriančią į žaliuojančią kaimynystę.
AMZ Arquitetos suprojektuotas namas Belgium
Auhaus Architecture suprojektuotas namas taip ir vadinamas – Vidinio kiemo namu (The Courtyard House). Pastatas suprojektuotas U formos, aplink vidinį kiemą, kuris visiškai uždaromas aukšta medine tvora, susiliejančia su namo architektūra. Visos vidaus erdvės stiklo vitrinomis atsiveria į erdvų vidinį kiemą, tokiu būdu į namus įsileisdamos dalelę gamtos. Architektai sako, kad nesibaigianti erdvė yra pagrindinis architektūrinis šio namo elementas. Mieste taip norimą sąryšį su gamta, šilumos, paprastumo atmosferą dar labiau sustiprina naudojamos natūralios apdailos medžiagos: akmuo ir medis.
Auhaus Architecture suprojektuotas namas The Courtyard House