Praeitą savaitę pasakojome, kodėl verta samdyti architektus bei kaip rasti tinkamą architektų komandą. Šiandien, visiems šventiškai nusiteikus, dalinamės mintimis, kaip ir kodėl reikia tinkamai pasiruošti pirmam susitikimui su architektais ir į ką svarbu atkreipti dėmesį skirtinguose darbo su architektais etapuose. Šventės – puikus laikas apgalvoti, kaip savo norus galite paversti realybe ne su Kalėdų senelio, bet architekto pagalba.
Praeitą savaitę pasakojome, kodėl verta samdyti architektus bei kaip rasti tinkamą architektų komandą. Šiandien, visiems šventiškai nusiteikus, dalinamės mintimis, kaip ir kodėl reikia tinkamai pasiruošti pirmam susitikimui su architektais ir į ką svarbu atkreipti dėmesį skirtinguose darbo su architektais etapuose. Šventės – puikus laikas apgalvoti, kaip savo norus galite paversti realybe ne su Kalėdų senelio, bet architekto pagalba.
Kaip pasiruošti pirmam susitikimui su architektais
Pirmojo susitikimo su klientu metu architekto tikslas yra išsiaiškinti užduotį, t.y. kliento norus bei kaip jie atrodo kliento turimo sklypo atžvilgiu. Tikėtina, kad pirmo susitikimo metu architektai užduos šiuos klausimus:
- Kur ir koks jūsų sklypas, kokia jo orientacija pasaulio šalių atžvilgiu, reljefas, augmenija, pagrindiniai vaizdai, statytinis kontekstas, gatvės, keliai aplink. Būtų puiku, jei turite sklypo planą, nuotraukų.
- Kokio tipo, išvaizdos namą įsivaizduojate – modernų ar klasikinį, plokščiu ar šlaitiniu stogu, vieno ar kelių aukštų, ar turite galvoje kažkokias specifines apdailos medžiagas, kurios jums ypatingai patinka.
- Kokia numatoma namo programa: kiek, bent apytiksliai, miegamųjų kambarių reikės, pagrindinės erdvės (svetainės, valgomojo, virtuvės) turėtų būti atvira erdvė, ar labiau zonuotos, kokių reikia pagalbinių patalpų, ar turite kokių nors specialių pageidavimų ir pan.
- Kokie yra tikėtini namo naudojimo scenarijai ateityje, pavyzdžiui, galbūt atsiras (daugiau) vaikų, galbūt vaikai išvys mokytis, galbūt atsikraustys gyventi seneliai ir panašiai.
- Koks norimas privatumo lygis, santykis su išore, kiemu.
- Koks yra numatomas biudžetas.
Nebūtina į visus klausimus turėti paruoštus tikslius atsakymus, tačiau reiktų būti pasiruošus struktūruotai paaiškinti savo lūkesčius tam, kad architektai galėtų jus iškart gerai suprasti ir pradėti ruošti pirmuosius eskizus, kurie nenueitų veltui, o atvirkščiai – būtų gera pradžia jūsų namo projektui.
Taip pat svarbu drąsiai atsinešti žurnalus, katalogus, kur radote kažką jums patikusio ar įdomaus, planšetę su išsaugotais patikusiais projektais ar tiesiog detalėmis iš tokių tinklalapių kaip Archdaily.com, Pinterest.com,Dezeen.com ir t.t. Galite pasidalinti net ir su statytine aplinka nesusijusiais gamtos, mados ar kitais vaizdais, kurių bendras estetinis vaizdas jums patinka ar įkvepia. Visa ši informacija bus tikrai naudinga architektams siekiant suformuoti jūsų norus atitinkantį pasiūlymą.
Į ką naudinga atkreipti dėmesį skirtinguose darbo su architektais etapuose
Darbo pradžioje svarbu atvirai išsakyti savo nuomonę. Po užduoties suformavimo, apsilankymo sklype, architektai jums pateiks pirmuosius eskizus, kurie gali būti pateikti pačiu įvairiausiu pavidalu, pavyzdžiui:
- Funkcinis išplanavimas
- Tūrinio pastato išdėstymas sklypo atžvilgiu 2D, 3D ar tikru modeliu
- Išplanavimo, išdėstymo sklype, 3D vaizdo eskizai
- Moodboardai
- Analogų nuotraukos
- Medžiagų parinktys
Labai svarbu, kad šiame etape labai atidžiai įsigilintumėte į pasiūlymus ir išsakytumėte savo be visos savo šeimos nuomonę apie visas smulkmenas, kurios jums patinka ar nepatinka, aptartumėte dėl ko, galbūt, nesate tikri, paklaustumėte apie tai, kas neaišku, paprašytumėte patarimo tais klausimais, kuriais neturite aiškaus apsisprendimo.
Šio, pirmojo, projektavimo etapo tikslas yra pasiekti optimalų variantą atsižvelgiant į sklypo situaciją, jūsų poreikius ir norus bei architekto viziją, todėl viskas yra diskutuotina. Šiame etape pakeitimus daryti yra daugybę kartų lengviau, nei vėlesniuose, ypač, statyboms jau prasidėjus.
Vėlesniuose etapuose reikia nepamiršti dėl kokių priežasčių architektus samdėte ir jais pasitikėti. Gal nuskambės juokingai, bet įprasta, kad klientus neretai ištinka dvi nerimo stadijos. Pirmoji – kai reikia patvirtinti projektinius pasiūlymus tolesniam darbui, t.y. priimti sprendimą, kad architektų pasiūlymai – tinka ir jūsų namai atrodys būtent taip. Mūsų patarimas – prisiminkite, kodėl pasirinkote dirbti būtent su šiais architektais. Ko gero jums patiko jų estetiniai, funkciniai sprendimai, architektūrinė filosofija, imponavo kompetencija tam tikroje srityje. Jų priimti sprendimai projektuojant jūsų namus remiasi visais tais pačiais aspektais, kaip projektuojant namus iki tol, todėl jų pasiūlyti sprendimai neabejotinai suveiks ir šįkart. Todėl pasitikėkite savo pasirinktais architektais ir rezultatas tikrai nenuvils.
Antrąkart klientai sunerimsta atsiradus pasikeitimams darbo brėžinių ruošimo ar statybos metu. Tam tikri, paprastai minimalūs pasikeitimai atsiranda visuomet ir tai yra visiškai normalu. Svarbu nepamiršti, kad architektas koordinuoja diversišką procesą, jo darbas – padaryti taip, kad jūsų namo vaizdas, erdvių pojūtis, funkcionalumas gerai veiktų kartu su visais techniniais aspektais – konstrukcija, šildymu ir vėsinimu, elektrine dalimi ir kitomis, kad visos šios dalys gerai veiktų kartu. Dėl to vieni sprendimai daro įtaką kitiems. Taip kai kurie sprendimai proceso metu yra koreguojami siekiant geriausio rezultato, kuris tenkintų visas suinteresuotas šalis. Optimali pozicija, kurią gali užimti klientas darbo su architektais metu po projektinių pasiūlymų patvirtinimo – sveikas pasitikėjimas ir operatyvus dalyvavimas priimant sprendimus. Tuo tarpu architektai iš kasdienio darbo patirties žino, kaip pasiekti geriausią rezultatą – patogius, saugius, gražius namus jūsų kasdieniam gyvenimui.
Kitą savaitę apibendrindami šį savo dviejų dalių blogo įrašą pateiksime papildomus itin specifinius patarimus kiekvienam darbo su architektais etapui palengvinti. Tokiu būdu, atėjus Naujiems metams, jau turėsite visą reikalingą informaciją savo namo projektui pradėti. Nauji metai – nauji tikslai, nauji darbai, nauji rezultatai!
Pirmą mūsų blogo įrašą apie tai, ką naudinga žinoti apie darbą su architektais, galite rasti čia: http://www.m3a.lt/namasvienas/ka-naudinga-zinoti-apie-darba-su-architektais/
Jei kyla neaiškumų ar klausimų apie naujų namų projektavimą, mūsų komanda visuomet džiaugiasi galėdama padėti. Nemokamai konsultacijai galite kreiptis elektroniniu paštu info@m3a.lt arba telefonu +370 600 44546. Plačiau apie mūsų veiklą sužinoti galite tinklalapyje http://www.m3a.lt