thhumb

Buvo metas, kai dauguma namų buvo statomi iš plytų. Neretai tai būdavo tiek konstrukcinė, tiek ir apdailos medžiaga. Šiais laikais yra daug efektyvesnių technologijų, tačiau meilė (ar nostalgija?) plytų eksterjerui – liko. Tad dabar naudojame klinkerio apdailą: klinkerio apdailines plytas, plokštelėmis skeltas klinkerio plytas ar paprasčiausias apdailines klinkerio plyteles. Norime pasidalinti savo apžvalga, kaip ši apdaila naudojama visame pasaulyje. Rezultatas – maloniai stebina, akivaizdu, kad klinkerio apdaila tikrai neapsiriboja klasikiniais fasadais.

Klinkeris ir šiuolaikinė architektūra

Kartais klinkerio apdaila nepelnytai nuvertinama dėl savo senamadiškumo, tačiau iš tiesų plytos gali kurti itin modernią atmosferą, jei tik yra tinkamai naudojamos. Tai įrodo ir tai, kad dar pernai prestižinius Didžiosios Britanijos RIBA asociacijos architektūros apdovanojimus laimėjo raudonų plytų Londono Newport Street galerija. Kuriamos modernios formos dėl savo apdailos paprasčiausiai neišsišoka iš aplinkos, kad ir kokia ji būtų.

01 0302 03

Klinkerio apdaila ir tradicinės formos

Neretai mūsų kuriami pastatai yra užbaigiami dvišlaičiu stogu, kadangi tai tartum lietuviškos tradicijos ir moderniosios architektūros susidūrimas. Mediniai dvišlaičiai namai primena miškuose pasislėpusias sodybas, na, o klinkerio apdaila – kai kuriuos senųjų dvarų pastatus, Klaipėdos krašto senąją architektūrą.

0103 04 05

Faktūros ir didelės plokštumos

Išgirdus žodžių junginį plytų siena daug kam prieš akis iškyla tvarkinga ir lygi raudonų plytų siena. Tačiau tai nėra būtina. Juk galima į plytas pažvelgti visiškai naujai ir sukurti originalų raštą – ažūrinį, kuris saugotų nuo saulės karštą vasaros dieną, o galbūt – iškilų, kuris vizualiai suskaldytų dideles pastato sienas ir sukurtų šešėlių žaismą.

01 02 03 04 05

Medžiagų deriniai

Klinkerio apdaila būna ir gerai atrodo pačių įvairiausių spalvų ir atspalvių: raudonos, pilkos, juodos, gelsvos. Skiriasi ir plytų, plytelių faktūros, margumas, raštai. Dėl to ši apdaila lengvai derinama prie kitų medžiagų. Spalvos gali būti suvokiamos ne tik kaip dekoruojantys, tačiau ir atmosferą kuriantys elementai, kurie gali visiškai kitaip suskambėti, būdami prie, pavyzdžiui, šiltos spalvos medinės apdailos.

02 03 04 05 06

Plytos, klinkeris interjere

Plytas galima panaudoti ne tik eksterjere, tačiau ir interjere. Plytinės sienos dažnai sutinkamos tiek Senamiesčio būstuose, tiek industriniuose loftuose. Tikrosios pastato struktūros atidengimas dažnai suteikia interjerui autentiškumo, išskirtinumo. Naujuose interjeruose irgi kartais norisi plytų sienos. Rasti senų plytų ir kurti apdailą iš jų gali pasirodyti ekstremaloka, tačiau panaudoti klinkerio plyteles tikrai galima.

01 02 03 04

Taip pat svarbu žinoti

Pagrindinis klinkerio apdailos privalumas lyginant su kitomis apdailos medžiagomis – ji nereikalauja daug dėmesio – jos nereikia prižiūrėti, ji yra ilgaamžė, o spalva – nekinta. Kalbant apie klinkerio plytų apdailos kainas, jos varijuoja nuo 15 EUR/kv. m iki 60 EUR/kv. m ir dažniausiai priklauso nuo spalvos, plytelės formato ir faktūros. Taigi tai – ne pati pigiausia apdailos medžiaga, tačiau patraukli dėl savo praktiškumo.

Daugiau idėjų galite rasti čia.