Architektai: Vitalij Avreicevič, Marius Bliujus, Povilas Šliuželis

Interjeras: Very Good Architecture Company

Vieta: Laurų kvartalas, Vilnius

Plotas: 214 kv. m

Metai: 2020

Nuotraukos: Norbert Tukaj

Namo su karūna užduotis buvo suprojektuoti vieno aukšto gyvenamąjį namą keturių asmenų šeimai Laurų kvartale, pušyno apsuptyje. Sklypas – ilgas ir siauras, viename jo gale – įvažiavimas, kitame – gražių pušų miškas, į kurį, be abejo, norisi žiūrėti iš visų pagrindinių erdvių – svetainės, terasos ir tėvų miegamojo. 

Šis poreikis padiktavo vienos ašies namo struktūrą. Nuo įvažiavimo į sklypą, garažo, įėjimo į namą eina ilgas tiesus koridorius vedantis link pušyno, į kurį atsiveria tėvų miegamasis ir svetainė su pagrindine terasos dalimi. Iš pradžių ilgas tiesus koridorius, nors padėjo išspręsti daugelį namo planavimo klausimų, kėlė abejonių – o jeigu jame jausiesi lyg tunelyje? Tuomet buvo nuspręsta virš viso koridoriaus suprojektuoti didžiulį, ilgą stoglangį. Dabar einant koridoriumi akys pačios kyla į viršų, į šviesą ir pušų viršūnes. Na, o koridoriaus gale atsiveria ir pats pušynas. Tad didžiausią namo riziką pavyko paversti vienu pagrindinių privalumų ir žavinga, netipine erdve, kone namo širdimi, apjungiančia visą projektą. 

Namų svetainė atsiveria į terasą, kurioje jau gali jaustis lyg būtumei pačiame pušyne. Net terasos grindyse įrengtos ertmės, kad būtų galima išsaugoti kuo daugiau pušų, jas savotiškai priimant į šeimos terasą. Kiemo landšaftas minimalistinis, papildantis buvimo pušyne atmosferą – tik plokšti akmenys žymi takelį aplink namą bei kepsninės zoną. 

Svetainės–virtuvės–valgomojo zona – taisyklingos stačiakampio formos, neblaškanti dėmesio, susifokusavusi į vaizdą už langų. Į šią erdvę stumdomomis duris atsiveria darbo kambarys, kuris gali tapti dalimi bendros namų erdvės, arba užsidaryti ramiam darbui, ar svečių poilsiui. Greta – nedidelis svečių vonios kambarys. 

Pagrindinis, tėvų miegamasis sukurtas kaip visiškai atskira zona – ilgojo koridoriaus tęsinys, kur tvarkingai išdėstyti privatus vonios kambarys, erdvi drabužinė ir pats miegamasis, kurį nuo miško skiria tik vitrininis langas. 

Kaip atskira karalystė sukurtas ir vaikų – mergaičių – blokas. Du absoliučiai identiški kambariai, vienas nuo kito atskirti spintomis, kurios taip pat padeda ir garso izoliacijai tarp kambarių. Iš abiejų kambarių galima išeiti tiesiai į šoninę terasos dalį, kur atsiveria vaizdas į pušų kamienus. Mergaitėms skirtas ir atskiras šviesus vonios kambarys. 

Projektavimo proceso metu visada buvo kalbama apie namą su karūna. Užsakovo noras buvo turėti namą su klinkerio apdaila, kad jį būtų lengva prižiūrėti. Vis dėlto buvo nuspręsta šią estetiką paįvairinti akcentiniu sprendimu. Taip atsirado subtiliai blizgančios skardos juosta namo viršutinėje dalyje, lyg karūna vainikuojanti projektą. Ji sudalinta netaisyklingais vertikaliais ruožais, kurie primena organiškai iš žemės kylančias pušų vertikales. Tiek klinkerio, tiek karūnos, tiek nedidelių detalių spalviškumas parinktas atsižvelgiant į greta esančių kamienų žievę – natūralus ir ramus. 

Dar vienas nedidelis akcentas – trikampis stogelis virš įėjimo durų. Tai netikėta detalė, kuri netikėta buvo ir užsakovams, ir pačiam architektui, tačiau puikiai tiko, drauge su žibintu sukurdama jaukią pagrindinių durų į namą kompoziciją. 

Apie interjerą autoriai, Very Good Architecture Company, pasakoja: „Įspūdingame pušyne Vilniuje gamtos apsuptyje suprojektavome modernų skandinavišką interjerą. Kuriant šį interjerą pagrindinis dėmesys buvo skirtas natūralioms medžiagoms, skirtingų medienos atspalvių deriniams bei gamtinėms spalvoms. Interjere vyrauja žemiškų atspalvių paletė, kurią pagyvina ryškesnės samanų bei pušų žalumo spalvos naudojamos tekstilės akcentuose. Šiame projekte ypatingą dėmesį skyrėme natūralių medžiagų deriniams. Eksperimentavome su skirtingomis faktūromis bei jų sąskambiais, subtiliais tonų deriniais. Kurdami šį projektą atsižvelgėme į aplinką bei kontekstą – suvienijome bei sukūrėme harmoningą visumą tarp aplinkos bei namo eksterjero ir interjero.“

Laurų kvartalas – žinoma, prabangi gyvenvietė, kurioje daug garsių architektų suprojektavo daug skirtingų gyvenamųjų namų ir jie vienas su kitu konkuruoja, kiekvienas nori būti išskirtinis ir atspindėti savo šeimą, architektą, o galbūt ir abu. Tuo tarpu ramusis namas su kuklia karūna elgiasi priešingai. Jo tikslas visada buvo įsilieti į aplinką, ištirpti tykiame pušyne, išlaikyti lakoniškumą, paprastumą, ir taip leisti savo gyventojams ramiai mėgautis gyvenimu gamtoje.